V zadnjih letih izvajalci prepričujejo z raznimi novitetami, moderne so eko, bio, pasivne hiše s pametnimi instalacijami itd. Skartka tehnologija je v zadnjih letih izredno napredovala in prav montažne hiše so v največ primerih opremljene z vsemi možnimi novostmi. Nekatere od teh so za določenega uporabnika nepogrešljive, za drugega pa popolnoma neuporabne oziroma nepotrebne.
Goriška hiška ne bo med najbolj pametnimi, ne bo blizu pasivnega standarda in ne bo grajena izključno iz naravnih materialov. Oziroma po malo od vsega naštetega – ravno prav za naše potrebe, želje in zmožnosti.
EKO
V osnovi sva se odločila za montažno leseno hišo zaradi ljubezni do lesa, pa tudi iz prepričanja, da je takšna gradnja bolj trajnostna in ima manj vplivov na okolje.
Veliko proizvajalcev ponuja gradnjo iz ekoloških materialov. V lesno vlakneni plošči je verjetno res več ekološkega kot v stiroporu, težje pa delamo primerjave OSB plošč z mavčnimi ploščami, vpihano celulozo s kameno volno ipd. Vsi materiali gredo konec koncev čez določene procese. No, v najinem primeru je v steni najbolj eko material seveda les, ki tvori konstrukcijo, sledi kamena volna, ostale gradnike pa bi težko umestili v to kategorijo.
Kar se tiče rabe energije bo hiša nizkoenergijska, v osnovi se bomo greli s toplotno črpalko zrak-voda, dodatno pa bomo imeli tudi kamin v dnevnem prostoru, kjer bomo kurili drva iz lastnega gozda (več o teh odločitvah pa v enem prihodnjih prispevkov).
Zbirali bomo tudi deževnico, ki se bo v hiši porabila za splakovanje WCjev in pranje perila, zunaj pa za zalivanje.
PASIVNA
Marlesov sistem Mega N14 vsebuje 14 cm kamene volne (med leseno konstrukcijo hiše) ter dodatnih 14 cm debelo izolacijo (Neopor) na fasadi. Prehodnost takšne stene je u = 0,12 W/m²K. Ostrešje je izolirano s 26 cm kamene volne, kar nanese u = 0,16 W/m²K. Okna so lesena, debela 78 mm, troslojna, s toplotno prehodnostjo u = 0,9 W/m²K. Hiša kot celota ne ustreza pogojem za subvencije iz Eko sklada. Ni pasivna, sodi pa v kategorijo nizko energijskih. Prevedeno v primorski jezik: “Ne bo nas lih zeblo, mona!” 🙂
PAMETNA
Glede na to, da nisva pretirana navdušenca nad tehnologijo, v hiši ne bo veliko t.i. pametnih instalacij. Poleg termostatov za uravnavanje talnega gretja sva si v dnevnem prostoru zamislila par uporabnih funkcij glede ustvarjanja različnih ambientov s svetili in sodoben stereo sistem, ki bo omogočal poslušanje glasbe preko pametnih naprav tudi na terasi.
V spalnem delu imava na oknih polknice, v dnevnem prostoru pa bomo senčili z roletami, ki pa ne bodo vezane v kak pametni sistem, samo na nekaterih imava montirane elektro motorje, večinoma pa bomo senčili kar na roke.
Razmišljava tudi o kasnejši dogradnji prezračevalnega sistema z vračanjem toplote (rekuperacijo), cevi bi do posameznih prostorov speljali kar po podstrešju.
Načinov gradnje je veliko, opcij same izvedbe nešteto, nama pa je najbolj všeč tista bolj prvinska filozofija naravne gradnje, ki temelji na znanju naših prednikov, na osnovnih lastnostih materialov… Naravna gradnja v pravem pomenu besede je za naju tole (priporočava ogled, 25 minut):
Leave A Comment