Prvi sestanek na Marlesu za PZI načrte sva opravila v začetku julija. Ne glede na to, da bomo inštalacije izvajali v lastni režiji, nam po pogodbi Marles pripravi vse načrte PZI. Pri montažni hiši je potrebno vse instalacije natančno definirat dovolj zgodaj, saj te lahko kasnejši popravki drago stanejo. Konec koncev pa potrebujemo načrte instalacij že pri izkopu in gradnji temeljne plošče (po kateri potekajo vsi priključki, odtoki, itd) ter zaradi predpriprave za elektro instalacije, saj Marles v stene vgradi samogasne cevi in doze po projektu PZI.
Na sestanku smo z arhitektko najprej definirali še par detajlov v sami arhitekturi hiše (točna pozicija strešnega okna, pozicije kuhinjskih elementov, kopalniških elementov in sanitarnih sten,…). Arhitektka je izpostavila še, da imajo standardno vse njihove hiše dvignjene 35 cm od tal, midva pa si pritlično hišo seveda želiva v nivoju s tlemi. V tem primeru je potrebno ob izgradnji temeljne plošče narediti dodaten zid in jašek okrog hiše s primerno drenažo, da slučajno ne bi prišlo do zamakanja konstrukcije. JZ in SZ del hiše (del kjer imamo teraso in povezavo z vrtom) bomo naredili v nivoju s tlemi najverjetneje brez jaška, teren pa bo visel proti podpornemu zidu (proč od hiše). Na ostalih dveh stranicah hiše pa bo teren nižji.
Potem smo se s strojnikom pogovorili o detajlih glede vode in ogrevanja. Ogrevali se bomo s toplotno črpalko zrak-voda, ki bo v utilitiju (določili smo tudi okvirno pozicijo zunanje enote), dodatno pa bo v dnevnem prostoru še kamin (več o sprejemu odločitve glede ogrevanja v enem od prihodnjih prispevkov). S toplotno črpalko bomo tudi hladili dnevni prostor poleti in zato smo določili tudi pozicijo hladilne enote v dnevnem prostoru, ki bo v kuhinji nad hladilnikom. Glede vode ni bilo nekih posebnosti, definirali smo še pozicijo male čistilne naprave in rezervoarja za deževnico s katero bomo splakovali školjki v kopalnici in WCju, porabili pa jo bomo tudi za pralni stroj in zalivanje vrta. Na tem sestanku sva izvedela tudi, da Marles ne odobrava izvedbe tuša s kanaleto (ki je bil seveda najina prva izbira), zaradi slabih preteklih izkušenj in ti v primeru takšne izvedbe ne priznajo garancijo na konstrukcijo v primeru da gre kaj narobe in voda pride do lesenih delov v steni. Kakorkoli, tuš s kanaleto ostaja v kopalnici.
Skupaj s projektantom elektro instalacij smo določili vsa svetila, vtičnice, telekomunikacije in pozicijo elektro omarice. Predebatirali smo vsak prostor posebej ter okolico hiše – luči na dovozu in nad vhodom, osvetlitev na terasi, električne vtičnice na terasi, možnost priklopa zvočnikov na terasi. Odločili smo se tudi za električno črpalko za rezervoar z deževnico, ki bo postavljena v utilitiju.
Načrte vseh instalacij sva dobila v pregled, med tem časom pa sva najinega arhitekta prosila še za vizualizacijo kuhinje, dnevne sobe z galerijo in kopalnice ter se z njim pogovorila še glede svetil. Najina želja je, da bi lahko v dnevnem prostoru, na galeriji, terasi, v kopalnici in spalnici imeli možnost ustvarjat različne ambiente s svetili in ker nimava dovolj izkušenj na tem področju sva angažirala Gregata, da nama je predlagal par rešitev glede na najine želje.
Pred potrditvijo elektro instalacij smo načrte pregledali še z znancem, ki bo verjetno poskrbel tudi za izvedbo in nama je dal še par pametnih nasvetov oz. popravkov.
Načrti so končani, sigurno pa bomo še kaj malega dodali ali spremenili pri sami izvedbi.
Leave A Comment